Norsk Dramatikkfestival 2025 – fredag

Festival

Fredag 13. juni 2025

Sted: Dramatikkens hus

Uten tittel 66

Program fredag 13. juni

kl. 11.00 Kaffe, prat og bakst

kl. 12.00 Norsk dramatikk på norske scener - hva er status og veien videre?

Det spilles nye norske tekster på norske scener. Men hvordan blir de til? Hvordan jobber dramatikere anno 2025 og hvordan bør de jobbe? Og ikke minst; hva er teatrenes rolle? Med insentivordning på plass, hva er veien videre? Hvordan kan vi tilrettelegge og utfordre hverandre, slik at vi når vårt felles mål om mest mulig ny norsk dramatikk av høy kvalitet på norske scener?

Samtaleleder: Mariken Lauvstad, dramaturg, teaterkritiker og kulturkommentator.

Deltakere:
Solrun Toft Iversen, teatersjef Den Nationale Scene

Valborg Frøysnes, teatersjef Kilden Teater

Idun Vik, kunstnerisk leder Bergen Dramatikkfestival og dramaturg ved Den Nationale Scene

Ida Fugli, dramatiker av Angerboda - vinnertekst på festivalen

Benjamin Andersen, dramatiker av På kanten av et stup - kortlistet tekst på festivalen

Kl. 13.00 Pause

kl. 13.15 Travenav Marte Reienes

Traven
tar form som et scenisk dikt i syv deler, som kravler og kryper gjennom et tentaklete språklig landskap, mettet med referanser som spenner fra det greske til det gotiske på en ferd fra Rogaland til Skottland – letende og borende inn i forholdet mellom mor og avkom.

Traven er en kompleks teatertekst med språklig særpreg og en uforutsigbar poesi. Humoristisk, overraskende og nesten uforståelig vikles vi inn i refleksjoner om liv, død, skapelse og ansvar. Skjelvende og eksplosivt har Reines skrevet frem en utfordrende tekstflate med rytmisk og scenisk potensial som utfordrer klassiske kriterier for god dramatikk. Det handler om ullent opphav og dyp tilknytning, hvor døden står like sterkt som fødselen.

Regi: Huy Le Vo
Skuespiller: Tone Oline Knivsflå
Musiker: Amund Ulvestad

Stykket presenteres i en iscenesatt lesning i samarbeid med Dramatikkens hus og Teater Innlandet.

Varighet: 45 minutter.

kl. 14.00 Ettersnakk Traven

Med dramatiker Marthe Reienes, regissør Huy Le Vo, skuespiller Tone Oline Knivsflå. Samtalen ledes av Silje Vigerust Vinjar.

kl. 14.45 Pause

kl. 15.15 Kortlista

I tillegg til festivalens tre vinnertekster, har juryen valgt ut tre tekster til “kortlisten”. Disse tekstene er:
På kanten av et stup
av Benjamin Andersen
Varsla
av Stian Kristensen
Det som er viktig
av Erlend Rødal Vikhagen

Tekstene presenteres kort gjennom samtale med dramatikerne.
Samtalen ledes av Line Heie Hallem fra Vega Scene og Maren E. Bjørseth.

De utvalgte tekstene vil presenteres i større utdrag på Vega scene i august som en del av «De ultimate».

Varighet: 1 time.

kl. 16.15 Pause

Varighet: 1 time og 45 minutter

kl. 18:00 Bare megav Hans Petter Laberg

Vi møter Maren, som har kommet tilbake til stedet hun bodde før. Her møter hun igjen Tom og Robert, mennesker hun ikke har sett på lenge. Det er tydelig at Maren både er tiltrukket og frastøtt av de menneskene hun tidligere har hatt nær kontakt med, både gjennom det hun sier og det hun ikke sier. En fest i fortiden oppleves som et anker som binder dem alle sammen. For hva hendte egentlig på den festen?

Bare meg
er en tekst som blander det episke med det situasjonelle, det konkrete med det gåtefulle og det distanserte med det emosjonelle. Teksten er utydelig, flyktig og fragmentert – slik minner ofte kan være, men er også krystallklar og sterk, som noe man ikke klarer å gi slipp på.

Regi: Maren Bjørseth

Skuespillere: Mari Hauge Einbu, Iver Innset og Deniz Kaya

Musiker: Peder Varkøy

Stykket presenteres i en iscenesatt lesning i samarbeid med Dramatikkens hus.

Varighet: 45 minutter

kl. 18.45 Ettersnakk Bare meg

Med dramatiker Hans Petter Laberg, regissør Maren Bjørseth og skuespiller Iver Innset. Samtalen ledes av dramaturg og dramatiker Kristofer Grønskag.

kl. 20.00 Dramatikkfestivalens 40-årslag!

Vi feirer 40 år med ny norsk dramatikk med kakebord, festtaler og sang!

Kalender